Chwila na śniadanie, jogę lub wizytę w urzędzie skarbowym
CZAS PRACY | Tylko 15-minutowa przerwa podczas wykonywania obowiązków służbowych jest płatna. Szef może jednak zarządzić dodatkową godzinną pauzę, za którą nie płaci i która opóźni wyjście do domu
Anna Borysewicz
W przeciwieństwie do systemu przerywanego czasu pracy, którego wprowadzenie przez zatrudniającego zależy od rodzaju pracy lub jej organizacji, art. 141 kodeksu pracy pozwala wszystkim pracodawcom ustanowić jedną maksymalnie 60-minutową przerwę przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
Jej wprowadzenie nie zwalnia jednak szefa z zapewnienia podwładnym innych pauz gwarantowanych prawem pracy, np. tej z art. 134 k.p. Przy czym nie wlicza się jej do czasu pracy i nie płaci za nią. Wprawdzie przepis wyraźnie określa jej cel, ale nie ma żadnych przeszkód, aby wykorzystać ją w inny, dowolnie wybrany przez podwładnego sposób.
Przykład
Regulamin pracy obowiązujący w X sp. z o.o. określa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta