Przełożony może się dowiedzieć o skazaniu pracownika
OCHRONA PRYWATNOŚCI | Chociaż informacja o wyroku należy do kategorii danych wrażliwych, są sytuacje, kiedy dotrze ona do pracodawcy. Muszą jednak być zachowane odpowiednie procedury
Michał Kołtuniak
Dane osobowe, czyli informacje, które w sposób pośredni lub bezpośredni pozwalają na identyfikację konkretnej osoby, powinny i w praktyce podlegają ochronie. Nie powinno być przecież tak, żeby każdy i w dowolnych okolicznościach mógł się z nimi zapoznać oraz swobodnie je wykorzystywać.
System ochrony takich informacji w Polsce ustanawia przede wszystkim ustawa o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.). Dzieli ona informacje o osobach na dwie kategorie. Pierwsza to dane podstawowe, druga to tzw. dane wrażliwe. Gromadzenie i przetwarzanie tych informacji jest możliwe (legalne) tylko wtedy, gdy administrator danych, czyli osoba (podmiot) nimi dysponująca i decydująca o celach ich przetwarzania, ma do tego odpowiednie podstawy prawne.
W myśl art. 23 ustawy przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
- osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie takich danych,
- jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa,
- jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której informacje dotyczą,
- jest to niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta