Nowe sposoby na zastosowanie miedzi
Metal zwalczający drobnoustroje? Takie właściwości ma miedź
Niedawno świat obiegła informacja o nietypowej modernizacji lotniska Sao Paulo Congonhas, jednego z najbardziej ruchliwych portów w Brazylii. Wszystkie poręcze, lady i barierki ochronne zostały tam wykonane z miedzi lub jednego z jej stopów, takich jak mosiądz, brąz czy miedzionikiel.
Nie chodziło tylko o poprawę wyglądu tego wnętrza. Głównym celem było podniesienie standardów higieny.
Dowiedziono bowiem, że miedź (i ponad 200 jej stopów) ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, a więc zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, w tym gronkowca złocistego, wirusa grypy typu A (w tym wirusa świńskiej grypy H1N1), bakterie beztlenowe oraz enterokoki (beztlenowce wywołujące zakażenia szpitalne).
Robi to dwuetapowo. Najpierw metal uszkadza zewnętrzną błonę bakterii, co prowokuje jej rozpad. Następnie miedź tworzy otwory w błonie, przez które komórki tracą naturalne składniki odżywcze i wodę, co powoduje ich osłabienie i śmierć.
Podobnie miedź działa na wirusy i grzyby. Hamuje enzymy, z którymi ma kontakt. Uniemożliwia to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta