Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać dotacje na niepełnosprawnych – wyjaśnienia PFRON

27 marca 2012 | Prawo i praktyka | GO

pomoc publiczna | Firmy wciąż mają wiele wątpliwości związanych z uzyskiwaniem dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i stosowania tzw. efektu zachęty przy zatrudnianiu takich pracowników

O wyjaśnienie tych niejasności zwróciła się w połowie lutego Edyta Sieradzka, wiceprezes organizacji OBPON, do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

To skutek pytań, które pracodawcy kierowali do organizacji OBPON. Dotyczą one m.in. orzeczeń o niepełnosprawności i ich zamienników, terminu zaliczania pracowników do osób niepełnosprawnych, wygasania efektu zachęty, korygowania dokumentów w systemie obsługi dofinansowań i refundacji (SODiR) oraz procedury prowadzenia kontroli przez PFRON.

Oto pytania i odpowiedzi, jakich udzielił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Wydział Dofinansowań Rynku Pracy PFRON).

Kiedy wygasa efekt zachęty...

- Pracownikowi skończyło się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym 31 grudnia 2011 r.  Złożył wniosek o kolejne po upływie terminu ważności poprzedniego. Załóżmy, że nowe orzeczenie dostarczy pracodawcy 15 maja 2012 r., mając na orzeczeniu zapis, że jego niepełnosprawność istnieje od 2008 r. Jednak zaliczony zostanie ponownie do stopnia umiarkowanego dopiero od 1 lutego 2012 r., czyli od dnia złożenia kolejnego wniosku. Czy w takim wypadku można stwierdzić, że w całym tym okresie przerwy, tj. między 1 stycznia a 15 maja 2012 r. pracownik był osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym? Czy zgodnie z art. 2a ust. 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9193

Wydanie: 9193

Spis treści
Zamów abonament