Budowa za granicą może tworzyć zakład
Przedsiębiorcy realizujący kontrakty budowlane w innych krajach bez zakładania tam oddziału lub spółki często nie zdają sobie sprawy, że dochody z tego tytułu mogą być opodatkowane w państwie, w którym prace są wykonywane
Adam Wacławczyk
Justyna Bołd
Wynika to z tego, że istniejący w wyniku realizacji kontraktu budowlanego plac budowy, jak również prace montażowe czy prace instalacyjne mogą być zakładem w rozumieniu właściwych umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.
To samo dotyczy przedsiębiorców zagranicznych uzyskujących w Polsce dochody z tytułu realizacji kontraktów budowlanych w naszym kraju. Powstanie obowiązku opodatkowania dochodów z takich inwestycji w Polsce uzależnione jest od wcześniejszej oceny, czy przedsięwzięcie budowlane realizowane przez zagraniczną firmę prowadzi do powstania zakładu w Polsce.
Decydują umowy
Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) statuują zasadę, w myśl której podmioty niemające na terytorium Polski odpowiednio miejsca zamieszkania bądź siedziby podlegają w Polsce opodatkowaniu wyłącznie od dochodów, które osiągają na terenie naszego kraju.
Jednocześnie prawo do opodatkowania tych dochodów może zostać ograniczone na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mają pierwszeństwo stosowania przed przepisami krajowymi. Zgodnie z kolei z ogólną zasadą wynikającą z tych umów dochody z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta