Nie dyskryminujemy prywatnych szkół wyższych
Budżet państwa finansuje te uczelnie niepubliczne, które stawiają na rozwój i dbają o kształcenie
Rz: Czy planuje pani wydać rozporządzenie umożliwiające uczelniom niepublicznym ubieganie się o dotacje na studentów stacjonarnych?
Barbara Kudrycka: Konstrukcja systemu szkolnictwa wyższego opierająca się na prawie o szkolnictwie wyższym z 2005 r. była w bardzo wielu punktach niespójna i wadliwa. Wsłuchując się w krytyczne głosy wobec tych zapisów, po objęciu funkcji ministra przyjęłam, że konieczna jest kompleksowa naprawa całego sektora, którego dwoma filarami są uczelnie państwowe i niepubliczne. Przygotowując reformę, już na etapie diagnozy spojrzeliśmy na wszystkie walory i przewagi sektora uczelni niepublicznych, doceniając jego wkład nie tylko we wzrost liczby studentów w Polsce, ale też w oddziaływanie konkurencyjne na uczelnie publiczne. Nie można było nie wskazać także wad. Zasadniczym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta