Jak skutecznie wręczyć wypowiedzenie umowy, gdy pracownik unika szefa i jego listów
Jeśli podwładnemu nie można wręczyć wymówienia osobiście, najskuteczniejszym sposobem złożenia oświadczenia woli wciąż pozostaje tradycyjny list polecony. Formy elektroniczne są dopuszczalne, ale sprzeczne z kodeksem
Umowa o pracę rozwiązuje się m.in. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie za wypowiedzeniem). W taki sposób można zakończyć angaż zawarty na okres próbny, bezterminowy, a także umowę czasową przyjętą na okres dłuższy niż sześć miesięcy, w której strony dopuściły jej rozwiązanie przed wskazanym terminem.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie. Tak stanowi art. 30 § 3 kodeksu pracy, ale nie wyjaśnia, co znaczy „na piśmie”. Brakuje też uregulowań o sposobach doręczenia pisma, aby wypowiedzenie było skuteczne.
Jednak na mocy art. 300 kodeks pracy w sprawach nienormowanych odsyła do przepisów kodeksu cywilnego. A ten określa warunki formy pisemnej oraz zasady składania oświadczeń woli. Przy tych o wypowiedzeniu umowy o pracę szczególnie ważne jest ustalenie, kiedy zostało skutecznie złożone. Od tej daty bowiem zaczyna biec okres wypowiedzenia, a przy wadliwym wymówieniu – bieg terminów odwołania do sądu pracy.
Twarzą w twarz...
Dla oświadczenia o wypowiedzeniu kodeks pracy przewiduje formę pisemną. Zacznijmy od zwykłej formy pisma, czyli kartki papieru. Dokument tworzymy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta