Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

16 listopada 1996 | Kultura | JB

Informacje

NR 267 (4521) 16 -- 17 listopada 1996

KULTURA/ REPER

Podręcznikowe seminarium Rady Europy

Prawo do zadawan

Dziś w Warszawie kończy się seminarium Rady Europy dotyczące przygotowania nowych podręczników do historii dla szkół w krajach środkowoiwschodnioeuropejskich. W spotkaniu zorganizowanym przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne biorą udział reprezentanci 18 państw, które zostały nowymi członkami Rady Europy oraz goście z Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji.

Wyniki prac nad wspólnym podręcznikiem do historii dla uczniów krajów bałtyckich przedstawił wczoraj Valdis Klisans z Łotwy. Prace nad projektem tego podręcznika trwały dwa lata, w przyszłym roku gotowa będzie całość materiału, włącznie z opracowaniem redakcyjnym. Przeznaczona głównie dla uczniów szkół średnich książka ukaże się w pięciu wersjach językowych: estońskiej, litewskiej, łotewskiej, angielskiej i niemieckiej.

-- Może to wyglądać paradoksalnie -- powiedział Valdis Klisans -- ale np. Estończycy nie mają pojęcia o historii Litwy. Winne temu są nasze historiografie formowane w latach 20. i 30. , opierające się na tradycji izolacjonizmu. W czasach ZSRR historia, której uczono w naszych krajach, była faktycznie historią Moskwy, a jeśli chodzi o dzieje świata, to ograniczała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 913

Spis treści
Zamów abonament