Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry człowiek, ale wierzący

16 listopada 1996 | Świat | MT

Burzliwe stosunki Kościoła i państwa

Dobry człowiek, ale wierzący

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Kościół katolicki i państwo współistniały na Kubie mimo ciągłych napięć. Po zwycięstwie rewolucji w 1959 roku większość duchowieństwa wypowiedziała się przeciwko zmianom prowadzącym w szybkim tempie do socjalizmu. W latach 1960 -- 1961 opuściło wyspę -- dobrowolnie lub pod przymusem -- ponad 630 księży (z 800) i blisko 3 tysiące zakonnic. Kilku duchownych postawiono przed sądem za działalność kontrrewolucyjną i skazano na kary więzienia. Podobno żadnego nie rozstrzelano: rewolucja chciała zachować ludzką twarz.

Świątynie w podziemiu

Rewolucyjny rząd przejął 324 szkoły średnie, należące do zgromadzeń religijnych, w których kształciło się ponad 65 tys. uczniów. Stopniowo odbierano Kościołowi także zakłady opieki społecznej i inne placówki. Zakazano uprawiania działalności religijnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 913

Spis treści
Zamów abonament