Do redakcji
Do redakcji
Stan wyższej konieczności
(. .. ) Pan Maciej Łukasiewicz ("Plus Minus" nr 43 "Rzeczpospolita" nr 251 z 26--27 października br. ), nie przedstawiając żadnych merytorycznych argumentów, wsposób obcesowy dezawuuje oceny Komisji, która stwierdziła, że wprowadzenie stanu wojennego wynikało ze stanu wyższej konieczności. Sięga w tym celu do takiego nawet osobliwego chwytu, jak przywołanie słów Jana Nowaka-Jeziorańskiego z książki pt. "Wojna w eterze", w której mówi on, że w 1956 roku: "Na jednym z żołnierskich wieców jakiś nieznajomy, młody gen. brygady był jedynym, który przemawiał przeciwko usunięciu z Polski Rokossowskiego". Dopiero 28 lat później, przeglądając swoje archiwum, Jan Nowak-Jeziorański odkrył, iż "ów generał nazywał się Wojciech Jaruzelski". Pan Maciej Łukasiewicz jeszcze poprawia i wzmacnia słowa autora "Wojny w eterze" pisząc, że ów generał energicznie przeciwstawiał się "usunięciu z władz sowieckiego marszałka Polski".
(. .. ) Oczywiście, takiego faktu nie było. Co więcej, w czasie jednej z przerw w obradach październikowego VIII Plenum KC PZPR delegacja Komendantów Szkół Oficerskich, pod moim przewodnictwem, została przyjęta przez Władysława Gomułkę w obecności Józefa Cyrankiewicza. Złożyłem meldunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta