Dotkliwe cierpienia młodości
O "Godzinie myśli" Juliusza Słowackiego
Dotkliwe cierpienia młodości
Czesław Miłosz
W moim wieku szkolnym z czytanych wtedy utworów Słowackiego najbardziej przemówiła do mnie "Godzina myśli". Nie tylko dlatego, że akcja jest umieszczona w Wilnie i okolicach, że więc pod słowa mogłem podkładać rzeczywiście widziane szczegóły. Teraz, po latach, uważam "Godzinę myśli" za jeden z najlepszych poematów Słowackiego, co więcej, potrafię ten mój sąd uzasadnić, podczas gdy wtedy urzekała mnie sama jego ciemna tonacja, natomiast treść tylko częściowo rozumiałem.
Ten poemat zasługuje na to, żeby starać się wyśledzić, co się w nim dzieje. Nie bardzo zajmowali się takim zadaniem historycy literatury, którym wystarczyło zaliczyć go do typowych objawów romantycznej melancholii, czyli niejako odjąć mu jego szczególność i zastąpić ją odwołaniem się do okresu, prądu, kierunku i tak dalej. Tymczasem "Godzina myśli" opowiada bardzo dokładnie, co przydarzyło się dwóm młodym ludziom chodzącym do szkoły w mieście Wilnie w latach mniej więcej 1820--1827. W pewnym sensie jest to jakby powieść psychologiczna, nadrabiająca słabość gatunku powieści w polskiej literaturze, choć pisana wierszem, wierszem dobrze uporządkowanym i klarownym, rodem z końca osiemnastego wieku.
Szkoła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta