Delegacje, garnitur, alkohol, czyli spory o koszty
Sądowa wykładnia
Delegacje, garnitur, alkohol, czyli spory o koszty
Samo nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji nie uzasadnia szacunkowego ustalenia dochodu.
Kontrola podatkowa w spółce z o. o. zakwestionowała kilka istotnych pozycji kosztów uzyskania przychodów, w wyniku czego spółka była winna fiskusowi za 1993 r. 43 mln starych zł podatku dochodowego od osób prawnych.
Najpoważniejszą zakwestionowaną kwotą (prawie 84 mln starych zł) były wydatki na delegacje służbowe, w tym obejmujące zwrot kosztów używania samochodu przez pracowników w jazdach zamiejscowych, z powodu licznych nieprawidłowości w dokumentacji. Brakowało informacji, do kogo należy samochód użyty do wyjazdu służbowego, jaka jest jego marka, numer rejestracyjny, pojemność skokowa. Wypłacano zwrot kosztów bez daty i podpisu składającego rachunek, bez podpisu osoby potwierdzającej wypłatę oraz z zastosowaniem stawki za 1 km przebiegu pojazdu o pojemności skokowej silnika 900 cm. Delegacje nie były potwierdzone datą i podpisem pracownika.
Taki sposób dokumentacji uznano za sprzeczny z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej w skrócie: ustawa) . Pozwala on zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu używania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta