Lepiej nie przyjmować mandatu
Jeśli podwładny korzystający z auta służbowego uczestniczy w kolizji drogowej, nie powinien zgadzać się na ukaranie przez policję nawet wtedy, gdy jest przekonany, że zawinił
Na podstawie art. 124 k.p. pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
- pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
- narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.
Podwładny odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w innym mieniu, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Od odpowiedzialności może się uwolnić, jeśli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek tego, że szef nie zapewnił warunków umożliwiających ochronę powierzonego dobra.
Wspólne oświadczenie
Kiedy dochodzi do kolizji samochodów, nie ma obowiązku wzywania policji tylko wtedy, gdy kierowcy i pasażerowie nie doznali uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji kierujący między sobą ustalają, kto zawinił i spisują odpowiednie oświadczenie. Firmy ubezpieczeniowe likwidują szkody na podstawie tego dokumentu. Podwładny, który porusza się pojazdem mającym polisę autocasco (AC), a dodatkowo nie przewozi ładunku, przyznając się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta