Nie każda uwaga na piśmie to upomnienie czy nagana
Wszelkie braki w zawiadomieniu o ukaraniu skutkują tym, że karę porządkową uważa się za nieistniejącą
Anna Borysewicz
Zamknięty katalog kodeksowych kar porządkowych obejmuje: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną.
Za co pod pręgierz
Dwie pierwsze wolno wymierzyć za to, że zatrudniony nie przestrzega:
- ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) lub przeciwpożarowych (ppoż.), a także
- przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania absencji.
Natomiast za: naruszenie przepisów BHP lub ppoż., opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości bądź spożywanie alkoholu w czasie pracy można też stosować karę pieniężną.
Za datę nałożenia kary należy uznać dzień, w którym pracownik został zawiadomiony o ukaraniu.
Obligatoryjne przy nakładaniu kary porządkowej jest wysłuchanie podwładnego. Jeżeli tej czynności nie można zrealizować z powodu absencji pracownika, nie rozpoczyna się lub ulega zawieszeniu (do chwili jego stawienia się w firmie) bieg dwutygodniowego terminu przedawnienia karalności od momentu powzięcia przez zatrudniającego wiadomości o naruszeniu obowiązku. Przedawnienie nastąpi zaś zawsze po trzech miesiącach od dopuszczenia się przez podwładnego czynu uzasadniającego ukaranie, nawet jeżeli jego nieobecność uniemożliwiła jego wysłuchanie.
Forma ma znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta