Kiedy niższy VAT od infrastruktury
Zdaniem fiskusa roboty związane z budową przyłączy wodno-kanalizacyjnych korzystają z 8-proc. stawki tylko w takim zakresie, w jakim są wykonywane w obrębie budynku mieszkalnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uważa inaczej
Problemem tym zajmował się WSA w Opolu w wyroku z 28 marca 2012 r. (I SA/Op 60/12).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Pytanie zadała spółka z o.o., która wykonuje przyłącza wodno-kanalizacyjne do budynków mieszkalnych. Prace są prowadzone zarówno w samym budynku, jak i poza bryłą budynku. Spółka chciała się upewnić, że całość usług może opodatkować 8-proc. stawką. Argumentowała m.in., że jest to jedna usługa, której nie można sztucznie dzielić.
Izba Skarbowa w Łodzi nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Sprawa trafiła więc do sądu. Spór dotyczył wykładni art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Wynika z niego, że do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8-proc. stawkę.
Tylko to co pod dachem
Definicja takich obiektów zawarta jest w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Przepis ten odwołuje się do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (DzU nr 112 poz. 1316 ze zm. – dalej rozporządzenie w sprawie PKOB). Definiuje ono budynki jako zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi wykorzystywane dla potrzeb stałych.
Izba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta