Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żegnając nauczyciela mianowanego, pracodawca musi się przygotować na proces

15 maja 2012 | Prawo i praktyka | Jolanta Ojczyk

Do szkół podstawowych i gimnazjów dotarł niż demograficzny. Dlatego zmniejsza się liczba oddziałów i dyrektorzy wybierają nauczycieli do zwolnienia. Aby szef nie przegrał sprawy sądowej, musi działać zgodnie z przepisami i linią orzeczniczą

W przeważającej większości w szkołach pracują nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania. Dyrektor szkoły może rozwiązać stosunek pracy z takim pedagogiem tylko w sytuacjach ściśle określonych w ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm., dalej KN).

Zgodnie z jej art. 20 ma prawo go zwolnić w razie całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Jasne zasady

Wyboru nauczyciela do zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN dyrektor powinien dokonać, stosując czytelne i jasne kryteria dla zainteresowanych >patrz ramka.

Oznacza to, że musi je opracować i udostępnić zainteresowanym, czyli przewidzianym do redukcji. Dyrektor nie musi wskazywać kryteriów w wypowiedzeniu. Nie ma też obowiązku uzgadniania ich np. ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Dobrą praktyką jednak jest konsultacja z tymi podmiotami, choć ich uwag szef nie musi uwzględniać.

Jeżeli nauczyciel odwoła się do sądu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia, ten oceni, czy ustalone kryteria były obiektywne i niedyskryminujące. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 27 listopada 1997 r. (I PKN 399/97) sądy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9232

Wydanie: 9232

Spis treści
Zamów abonament