ZUS wypłaci więcej za potknięcie na chodniku
Jeśli do wypadku pracownika doszło w czasie, gdy odbywał on najkrótszą trasę z domu do pracy, zdarzenie to można uznać za wypadek w drodze do pracy
W takiej sytuacji ma on szansę uzyskać zasiłek chorobowy na bardziej korzystnych zasadach. Łatwiej także o rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdyby wskutek tego nieszczęścia utracił zdolność do aktywności zawodowej.
Przykład
Po wyjściu z domu pracownik rano podjechał autobusem do miejsca zatrudnienia. Opuszczając pojazd, poślizgnął się, upadł na chodnik i doznał urazu biodra. Ponieważ nie mógł chodzić, poinformował szefa o zdarzeniu i udał się do lekarza.
Następnego dnia do firmy dotarło jego zwolnienie lekarskie, a podwładny wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o stwierdzenie, że uległ wypadkowi w drodze do pracy. Uznając, że zdarzenie to miało cechy wypadku w drodze do pracy, pracodawca ustalił jego okoliczności, sporządzając kartę wypadku.
Definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy zawiera art. 57b ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa >patrz ramka).
Zgłoszenie wypadku
Jeżeli pracownik uległ wypadkowi spełniającemu te cechy, powinien niezwłocznie zawiadomić pracodawcę. Ten następnie wobec ubezpieczonych, będących pracownikami, ustala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta