Kiedy grozi kara za zniewagę
Prawo karne. Na pytanie, czy do znieważenia funkcjonariusza publicznego musi dojść publicznie czy też nie – odpowie niebawem Sąd Najwyższy w rozszerzonym składzie
Rok więzienia za znieważenie policjanta na służbie, który interweniował w awanturze domowej; 4 tys. zł grzywny za obrazę instytucji rzecznika praw obywatelskich i pół roku więzienia za obrazę dyrektorki szkoły przez nauczyciela – to przykłady kilku ostatnich wyroków, jakie zapadły w polskich sądach na podstawie art. 226 kodeksu karnego.
Chodzi o znieważenie funkcjonariusza publicznego. Za takiego kodeks karny (art. 115) uznaje m.in. prezydenta, posła, radnego, sędziego, ławnika, syndyka, policjanta i nauczyciela.
Co roku policja wszczyna ponad 5,5 tys. postępowań w sprawie o znieważenie funkcjonariusza publicznego. Najwięcej spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta