Czy akcjonariusz powinien płacić podatek jak komplementariusz
Przepisy podatkowe nie regulują w dostateczny sposób zasad rozliczania dochodów wspólników spółek osobowych. Problemy są zwłaszcza ze spółką komandytowo-akcyjną
Janusz Fiszer
Weronika Missala
Adam Trawiński
Wszystkich wątpliwości nie rozwiała nawet niedawna uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W polskim systemie prawnym spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna) nie mają osobowości prawnej i są spółkami transparentnymi podatkowo.
Oznacza to, że spółki te nie są podatnikami podatku dochodowego, a dochód przez nie osiągany jest opodatkowany na poziomie ich wspólników (w zależności od tego, czy są to osoby fizyczne czy prawne, odpowiednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych).
Zasada ta wyrażona została w przepisach art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), w świetle których przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.
Kiedy przychód
W praktyce powstały wątpliwości co do zasad opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), który, w odróżnieniu od komplementariusza, pełni wyłącznie rolę biernego inwestora i nie bierze udziału w bieżącym prowadzeniu spraw spółki. Ponadto z ekonomicznego punktu widzenia, przychodem akcjonariusza jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta