Dodatek urlopowy nie zawsze z PIT
Dofinansowanie do wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest zwolnione z opodatkowania w ramach rocznego limitu 380 zł, który obejmuje także inne świadczenia, np. paczki dla pracowników
- Nasza spółka wypłaca pracownikom wybierającym się na co najmniej dwa tygodnie wolnego świadczenie urlopowe. Czy jest ono opodatkowane? – pyta czytelnik.
Możliwość wypłaty świadczeń urlopowych wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Dla otrzymujących je osób są one przychodem ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych. Wynika to z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zgodnie z nim za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Przepis ten wskazuje, że w szczególności chodzi o: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta