Szef zapłaci za leczenie pracownika
Zatrudniony nie traci prawa do opieki zdrowotnej w kraju ani za granicą z powodu nieopłaconych za niego składek. Jeśli pójdzie do lekarza, kosztami tej usługi NFZ może obciążyć pracodawcę
- Podejrzewam, że mój pracodawca nie opłaca za mnie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kogo w takiej sytuacji należy poinformować? Czy w sytuacji braku składek mogę zostać obciążony kosztami wizyt u lekarza? Czy w przypadku wyjazdu wakacyjnego NFZ nie odmówi mi karty ubezpieczenia zdrowotnego? – pyta czytelnik.
Pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS za pracowników, po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, imienny raport miesięczny ZUS RCA. Robi to w terminie obowiązującym go do rozliczenia i opłacenia składek. Oprócz danych identyfikacyjnych zatrudnionego, takich jak nazwisko, pierwsze imię oraz identyfikator, wykazuje w nim w szczególności:
1) zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające dane o:
∑ tytule ubezpieczenia,
∑ podstawie wymiaru składek,
∑ kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania,
2) podstawę wymiaru i kwo-tę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.
Dane zawarte w przekazanym raporcie RCA pracodawca – stosownie do treści art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta