W wykonywaniu obowiązków pomoże elastyczny czas zadań
Poza telepracą w czasie Euro dopuszczalne są też rozwiązania, które uelastyczniają czas pracy podwładnych, aby zapewnić sprawną organizację i ciągłość zadań firmy
Zgodnie z art. 150 k.p. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub nie musi ustalać regulaminu pracy.
Natomiast skrócony tydzień pracy i pracę weekendową wolno zastosować na podstawie umowy o pracę. Zastosowanie elastycznych rozwiązań, nawet jeśli miałoby nastąpić tylko na krótko, wymaga wprowadzenia zmian w tych regulacjach, z zachowaniem wszelkich przewidzianych przepisami rygorów, np. terminów.
Indywidualny rozkład
Na pisemny wniosek pracownika szef może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w systemie czasu pracy, którym jest on objęty. Pozwala na to art. 142 k.p. Zatem zindywidualizowany rozkład czasu pracy dla konkretnej osoby, wprowadzany jedynie na jej pisemny wniosek, musi być ustalony w zakresie konkretnego systemu czasu pracy i nie może naruszać zasad ochronnych charakterystycznych dla niego. Starając się o indywidualny rozkład, pracownik nie musi uzasadniać swojego wniosku. Z drugiej strony jego pismo w tej sprawie nie jest dla szefa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta