Czasem lepiej opodatkować sprzedaż, niż korzystać ze zwolnienia
Naliczenie VAT przy zbyciu nieruchomości pozwala uniknąć nie tylko obowiązku korekty podatku wcześniej odliczonego przez sprzedawcę z tytułu jej zakupu, lecz także zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez nabywcę
Danina ta, w przeciwieństwie do VAT, nie może być odliczona.
- Spółka z o.o. kupiła i przekazała do użytkowania w 2006 r. budynek usługowy wraz z gruntem. Odliczyła wówczas VAT od tego zakupu. Nieruchomość była środkiem trwałym spółki. Obecnie ma być sprzedana innej firmie. Będzie wykorzystywana przez nabywcę do czynności opodatkowanych. Jakie skutki dla sprzedawcy i nabywcy (który także jest czynnym podatnikiem VAT) spowoduje rozliczenie tej transakcji jako zwolnionej z VAT, a jakie przyjęcie opcji jej opodatkowania? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z VAT, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Przy czym zgodnie z art. 2
pkt 14, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Warto też dodać, że za oddanie do użytkowania w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta