Kiedy warto wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji
Czasem dopiero gdy decyzja stała się prawomocna, podatnik dochodzi do wniosku, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa lub przez niewłaściwy organ. Tak poważne błędy pozwalają usunąć ją z obrotu prawnego
Wielu podatników w sporach z fiskusem podporządkowuje się woli organów skarbowych, bez korzystania ze wszystkich dopuszczalnych ścieżek odwołania się od decyzji podatkowych. Po pewnym czasie może się okazać, że ostateczne rozstrzygnięcie, wydane w ich sprawie, zostało podjęte w sposób urągający standardom postępowania podatkowego bądź przy zastosowaniu wykładni prawa materialnego, która znacząco odbiega od przyjętej powszechnie interpretacji.
Podatnikom w takiej sytuacji pomóc może złożenie wniosku o stwierdzenie nieważności prawomocnej decyzji. Jest to środek umożliwiający wyeliminowanie z obrotu prawnego wadliwego rozstrzygnięcia organów administracji skarbowej.
Jego wyjątkowość polega na tym, że może być użyty wyłącznie w stosunku do ostatecznych decyzji podatkowych, a zatem takich, od których nie służy już żaden środek odwoławczy. Ponadto w sprawie, w której złożono wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, nie mógł się wypowiedzieć uprzednio sąd administracyjny, chyba że dotyczy to przypadku, gdy w odniesieniu do tego samego stanu faktycznego wydano dwie lub więcej decyzji.
Uwaga na terminy
Istotnym ograniczeniem możliwości skorzystania z instytucji stwierdzenia nieważności decyzji są terminy przewidziane w ordynacji podatkowej. Po pierwsze, ustawodawca postanowił, że pozostawia się bez rozpoznania wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta