Jak rozliczać VAT w ramach konsorcjum
Gdy lider konsorcjum dzieli koszty i przychody lub rozliczenia międzyokresowe między uczestników, nie dochodzi pomiędzy nimi do realnych świadczeń. A zatem nie można powiązać otrzymywanego wynagrodzenia z żadną dostawą czy usługą
Tym samym prawidłowe jest rozliczanie podziału kosztów i przychodów za pomocą not księgowych, a podziału rozliczeń międzyokresowych za pomocą informacyjnych dokumentów księgowych – w obu przypadkach bez VAT.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 23 kwietnia 2012 r. (I SA/Po 880/11).
Umowa konsorcjum przewidywała, że wszystkie prace wykonywane w związku z projektem realizowanym przez konsorcjum będą fakturowane na lidera konsorcjum – zarówno te wykonywane przez podmioty zewnętrzne, jak i przez uczestników konsorcjum. Lider z kolei fakturował klienta za całość wykonanych przez konsorcjum prac zgodnie z ich postępem.
Wystawiane przez uczestników i lidera faktury były obciążone VAT. Jednocześnie uczestnicy odliczali VAT naliczony z faktur od swoich podwykonawców, a lider – z faktur otrzymywanych od uczestników konsorcjum oraz od podmiotów zewnętrznych. Umowa przewidywała również bieżący podział kosztów i przychodów pomiędzy uczestników.
Podział ten przeprowadzał lider poprzez wystawienie not obciążeniowych oraz uznaniowych, przypisując uczestnikom według ustalonych w umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta