Warto mieć i łupki, i atom
Nie wyobrażam sobie, aby w Polsce powstały regulacje podatkowe, które zablokowałyby projekt gazu łupkowego – deklaruje minister Skarbu Państwa
mikołaj budzanowski
Rz: Czy po wizycie w Kanadzie rząd jest bliżej opracowania sposobu opodatkowania gazu łupkowego?
Nad pracami w tym zakresie czuwa minister środowiska, jakkolwiek wiem, że pewna koncepcja została już wypracowana. Sprawdzane są też inne, zagraniczne rozwiązania dotyczące wydobycia złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych oraz ich skutki.
Czy to będzie właśnie model kanadyjski?
To będzie model polski i nie warto porównywać go do żadnego innego – norweskiego, izraelskiego czy kanadyjskiego. W samej Kanadzie jest kilka jego wariantów z uwagi na tamtejszy system federalny. Ważniejsze od modelu są inwestycje na terenie Polski spółek kanadyjskich specjalizujących się w wydobywaniu gazu.
Jesteśmy atrakcyjnym rynkiem dla Kanadyjczyków i innych inwestorów zagranicznych ze względu na przychylność władz oraz duże poparcie społeczne do inwestycji w gaz łupkowy, co potwierdziły ostatnie badania Orlenu. Poza tym rynek europejski, gdzie ceny są znacznie wyższe, daje zdecydowanie większą perspektywę na rozwój.
Blokadą jest jeszcze niejasny system opodatkowania.
Nie wyobrażam sobie, aby w Polsce powstały regulacje podatkowe, które by opóźniły albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta