Kiedy prokurator może postawić zarzut oszustwa kredytowego
Ubiegając się o pożyczkę, właściciel firmy musi zadbać o rzetelność przedkładanych przez siebie dokumentów. Za podanie w nich nieprawdy grozi mu do pięciu lat więzienia
Wielu przedsiębiorców i właścicieli firm co roku stara się o uzyskanie kredytu, pożyczki czy zamówienia publicznego. Często nie zdają sobie sprawy, że nawet niewielkie kłamstwo polegające na przedstawieniu nierzetelnego dokumentu czy oświadczenia może zostać uznane za tzw. przestępstwo oszustwa kredytowego. Zgodnie z art. 297 kodeksu karnego grozi za nie kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Nierzetelne i podrobione
Przestępstwa oszustwa kredytowego może się dopuścić każdy, kto w celu uzyskania różnego rodzaju wsparcia finansowego, np. kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, dotacji czy subwencji, instrumentu finansowego albo zamówienia publicznego przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument.
Karane z tego przepisu jest także przedłożenie nierzetelnego pisemnego oświadczenia dotyczącego okoliczności mającej istotne znaczenie dla uzyskania wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.
Przedłożeniem dokumentu jest każda forma jego przedstawienia, która umożliwia pracownikom banku lub innej instytucji zapoznanie się z jego treścią.
Dokument jest podrobiony wówczas, gdy w całości został sporządzony na wzór autentycznego, jednak nie jest prawdziwy, bowiem np. nie pochodzi od tej osoby, w imieniu której został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta