Czy lepiej jest obniżyć etat, czy przejść
12 miesięcy gwarantowanego zatrudnienia i zarobkowania czy 36 miesięcy opłacanych składek? Podpowiadamy, kiedy młoda mama będąca etatową pracownicą więcej skorzysta i poczuje się bezpieczniej
Rodzic na urlopie wychowawczym podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem. W tym czasie pracodawca nie może mu ani wypowiedzieć, ani rozwiązać n nim umowy o pracę. Tak dzieje się maksymalnie przez trzy lata. Na 12-miesięczną ochronę etatu może liczyć zaś ten, kto rodzicielską opiekę połączy z częściową aktywnością zawodową (przynajmniej na pół etatu).
- Czy pracownica, która korzystała z rocznego obniżonego etatu w czasie, kiedy była uprawniona do urlopu wychowawczego, może z niego skorzystać po powrocie ze skróconego etatu? Jaka jest różnica w sytuacji prawnej młodego rodzica w obu wypadkach? – pyta czytelnik.
Spokój nie dla wszystkich
Pewność angażu prawo gwarantuje tylko tym, którzy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy lub na jego część, ale przekraczającą pół etatu, np. 2/3. Ograniczenie to wynika wprost z art. 1867 k.p. Zgodnie z nim pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. To oznacza, że udogodnienia tego nie mają ci, którzy są zatrudnieni na pół etatu lub na jeszcze mniejszą jego część.
Ci natomiast, którzy mogą zdecydować się na to rozwiązanie, mają 12-miesięczną pewność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta