Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

27 listopada 1996 | Kultura | TS KM

Informacje

Pro: Palce lizać

Kogo nazywano farmazonami, a kogo millenerami? Kto to był prosoł, a kto ciwun? Kim byli Glopeani, a kim partacze? Co to jest palcat, świtka, a co porękawiczne?

Czy słyszeliście państwo o Abrahamie ze Zbąszynia, Oskarze Awejde, Janie Bonerze, Szymonie Budnym, Mateuszu Cygańskim, Hieronimie Pinoccim, Janie Radlicy, Macieju Sieczce?

Skąd się wzięły sumy bajońskie, skąd banialuki, a skąd austriackie gadanie? Czym były bractwa trzeźwości, a czym komisje dobrego porządku? Co oznaczał chleb zasłużonych, a co daremszczyzna?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele, wiele innych znaleźć można w "Encyklopedii Polski". 6000 zawartych w niej haseł ukazuje historię Polski i jej współczesność, opowiada o polskiej kulturze i sztuce, przyrodzie i położeniu geograficznym, naszych mistrzach sportu i gwiazdach estrady.

Niektóre hasła mogą dziwić -- np. akuszerka, białogłowa czy Apollinaire (Polak z pochodzenia) -- zapewniam jednak, że ich obecność w liczącym 800 stron tomie nie jest przypadkowa. Encyklopedia nie kryje ciemnych stron naszej historii, jej autorzy -- naukowcy krakowscy piszą więc o gadzinowej prasie, akcji "Wisła" czy aferze "Art B".

Liczne wykresy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 923

Spis treści
Zamów abonament