Nadzieja na czyste ręce
Po serii skandali -- politycznych i obyczajowych -- Belgowie stracili zaufanie do państwa i rządu
Nadzieja na czyste ręce
Teresa Stylińska
Korupcja, łapówki, nielegalne finansowanie partii politycznych, morderstwo na zlecenie, bezkarność gangu pedofilów i indolencja wymiaru sprawiedliwości -- tak wielkie nagromadzenie afer może wstrząsnąć każdym krajem, nawet tak spokojnym i ustabilizowanym jak Belgia. Tym bardziej że skutki serii skandali są głębsze i groźniejsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Społeczeństwo belgijskie bowiem wyraźnie traci zaufanie nie tylko do polityków, sędziów i urzędników państwowych, ale także do państwa i jego instytucji -- w najlepszym wypadku tylko niesprawnych, w gorszym -- skorumpowanych.
Na domiar złego przez różnego rodzaju skandale przewijają się nazwiska osób ze ścisłej czołówki politycznej. Willy Claes, wieloletni minister, między innymi spraw zagranicznych, André Cools, przywódca francuskojęzycznych socjalistów, ostatnio wicepremier Elio Di Rupo. .. Claesowi dawne sprawy wyciągnięto po paru latach i konsekwencje poniósł już jako sekretarz generalny NATO -- musiał podać się do dymisji. Cools został zamordowany, najprawdopodobniej na zlecenie kolegi partyjnego. Sprawa Di Rupo, oskarżonego o utrzymywanie stosunków seksualnych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta