Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czerwone Miasto

27 listopada 1996 | Gazeta | MJ

Petra

Czerwone Miasto

Wybierając się na Bliski Wschód, przybysz z Polski odwiedza przede wszystkim Izrael i Egipt. Zniechęcony formalnościami wizowymi, rzadko staje u bram leżącego w sąsiedztwie Królestwa Jordanii. Tymczasem to państwo arabskie wciśnięte między Irak, Syrię, Arabię Saudyjską i Izrael zaskakuje niezwykłością krajobrazów i cennymi pamiątkami z odległych, często powikłanych dziejów.

Gdyby zapytać Jordańczyka, co obcokrajowiec powinien zobaczyć w jego kraju, odpowiedziałby: Petrę. Ten starożytny kompleks budowli wyrzeźbionych w litej skale gór biblijnego Edomu stanowi bowiem wizytówkę haszemidzkiego królestwa.

Leżący 260 kilometrów na południe od Ammanu zespół architektoniczny jest dawną stolicą państwa Nabatejczyków, pustynnych nomadów przybyłych z Półwyspu Arabskiego. Osiedlając się na terenach Transjordanii założyli oni około VI wieku p. n. e. skalne miasto otoczone ze wszystkich stron naturalnymi przeszkodami. Od zachodu broniły go urwiste stoki Wadi Araba, rozległego zapadliska tektonicznego ciągnącego się od Jeziora Galilejskiego aż po Morze Czerwone; północ i południe ryglowały masywy trudnych do zdobycia wzniesień.

Najłatwiejszy dostęp był od strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 923

Spis treści
Zamów abonament