Filozof w przedsiębiorstwie
Polemika
Filozof w przedsiębiorstwie
3 lipca 1996 r. ukazał się bardzo ciekawy i inspirujący artykuł Daniela Kortlana "Filozof na usługach korporacji" ("Rz" nr 153) . Zasadniczą tezą tego artykułu było stwierdzenie, że w nowoczesnych dużych przedsiębiorstwach jest miejsce dla pracy filozoficznej, że zatrudnienie filozofa może przynieść firmie korzyść. Autor opatrzył tę tezę wieloma przykładami iszkicem analizy elementów struktury przedsiębiorstw, w których korzyści z filozofii są najbardziej widoczne. Do publicznego wystąpienia skłonił mnie jednak opublikowany 6 listopada 1996 r. tekst Marka Krakowskiego "Oferta dla kapitalisty" ("Rz" nr 259) , w którym autor nawiązując do artykułu D. Kortlana odpowiada mu jako filozof.
Otóż, moim zdaniem, ta odpowiedź nie trafia w sedno i zamiast przyczynić się do wyjaśnienia niektórych przynajmniej kwestii, zaciemnia tylko obraz sytuacji.
Prokurator i moralista
M. Krakowski nawiązuje do nielicznych tylko tez spośród tych zawartych w artykule D. Kortlana i choć ocenia je -- jak rozumiem -- pozytywnie, to podaje własne ich rozwinięcia. Tak się jednak składa, że są to najbardziej kontrowersyjne tezy D. Kortlana, a wspomniane rozwinięcia M. Krakowskiego są jeszcze trudniejsze do zaakceptowania. Oto przykłady: "Idąc zaś dalej (niż zaleca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta