Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inicjatywa w rękach dziennikarzy

27 listopada 1996 | Media, Internet | GS

Wokół nowego prawa prasowego

Inicjatywa w rękach dziennikarzy

Grzegorz Sieczkowski

W zeszłym roku środowisko dziennikarskie było zaniepokojone tym, czy politykom SLD uda się przeforsować nowe prawo prasowe niekorzystne dla całej branży. Ale gdy zdominowana przez rządową koalicję Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła projekt prawa prasowego przygotowany przez Unię Wolności, pojawiły się głosy, że to właśnie dziennikarze powinn I w większym stopniu wpływać na propozycje rozwiązań ustawodawczych, które ich mają dotyczyć.

Niedawno, 19 listopada, z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP oraz Fundacji Centrum Prasowego dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej odbyło się spotkanie na temat "Jakie prawo prasowe jest nam potrzebne". Jego celem było zainaugurowanie prac związanych ze społecznym projektem prawa prasowego.

Jeden zawód i dwie opcje

Jednym z największych problemów jest ustalenie statusu zawodu dziennikarza. Istnieją dwa skrajne nurty. Pierwszy, określany niekiedy jako liberalny, zakłada, że dziennikarz jest zawodem wolnym, do którego dostęp jest praktycznie rzecz biorąc w żaden sposób nieograniczony. Dziennikarzem wedle tej opcji może stać się lub przestać być niemalże każdy, którego materiały są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 923

Spis treści
Zamów abonament