Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skromni, cisi, pracowici

23 czerwca 2012 | Plus Minus | Michał Płociński
„Polska, biało-czerwoni..”. Powrót kibiców po meczu Polska-Czechy 16 czerwca
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
„Polska, biało-czerwoni..”. Powrót kibiców po meczu Polska-Czechy 16 czerwca
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wietnamczycy są najliczniejszą mniejszością etniczną w Polsce, a nasz kraj jest trzecim, po Francji i Niemczech, centrum imigracji wietnamskiej w Europie. Co więcej, Wietnamczycy nie traktują Polski jak państwa tranzytowego, z którego łatwo przedostać się dalej na Zachód. Wybierają nas raczej za docelowy kraj swej emigracji. Dlaczego?

Dr Teresa Halik: Wietnamczycy mają specyficzny stosunek do Polski. W czasach wojny w Wietnamie komunistyczny rząd wysyłał studentów na stypendia na nasze uczelnie, szczególnie techniczne, jako że byliśmy krajem bratnim ideologicznie. Ci studenci znaleźli u nas zrozumienie, bo w oczach przeciętnego Polaka nie byli żadnymi komunistami, tylko biednymi ludźmi z bombardowanego właśnie kraju, którzy zasługiwali na współczucie i pomoc, szczególnie że u nas wciąż świeża była pamięć o wojnie i bombach. Ówcześni studenci do dziś żywo wspominają tę sympatię kolegów i ich rodzin. Gdy wracali po studiach do Wietnamu, często nie zastawali w domu już nikogo: koledzy zginęli na wojnie, rodzina się rozjechała, a oni musieli wynagrodzić społeczeństwu to, że przeżyli i dostali porządne wykształcenie. Dla nich ta szansa była naprawdę czymś bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9265

Wydanie: 9265

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament