Zmiana przeznaczenia towaru może oznaczać konieczność korekty VAT
W przypadku środków trwałych o wartości nieprzekraczającej 15 tys. zł podatnik nie musi korygować podatku, gdy od końca okresu rozliczeniowego, w którym zostały one oddane do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy
W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których podatnik po nabyciu towaru decyduje się na przeznaczenie go do czynności innej, niż pierwotnie zakładał. Zmiana przeznaczenia towaru może rodzić skutki na gruncie rozliczeń w VAT.
Jeśli podatnik zakupił towar w celu wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie przeznaczył go do wykonywania czynności mieszanych lub zwolnionych z VAT albo odwrotnie, wówczas konieczne będzie skorygowanie kwoty odliczonego podatku.
Co roku albo jednorazowo
Jeśli towar został zaliczony przez podatnika do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a jego wartość początkowa przekraczała 15 tys. zł, wówczas korekta odliczonego VAT jest rozłożona w czasie.
Okres korekty wynosi zasadniczo pięć lat, a dla nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego gruntów dziesięć lat, licząc od roku oddania tych składników do użytkowania. Korekty dokonuje się corocznie, w deklaracjach składanych za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.
Korektą obejmuje się odpowiednio 1/5 lub 1/10 część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta