Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszust może działać w świetle prawa

27 lipca 2012 | Prawo | Bartosz Grohman Hanna Szymańska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Bartosz Grohman, adwokat, członek NRA
źródło: archiwum prywatne
Bartosz Grohman, adwokat, członek NRA
Hanna Szymańska, prawnik w Kancelarii Grohman
źródło: archiwum prywatne
Hanna Szymańska, prawnik w Kancelarii Grohman

Nowe media dają nieuczciwym przedsiębiorcom oraz zwykłym przestępcom niekonwencjonalne możliwości wyłudzania pieniędzy – piszą adwokat i prawnik

Do najpopularniejszych przestępstw należą oszustwa: domenowe (tzw. domain name selling scam) i wyłudzanie podstępem poufnych danych służących praniu brudnych pieniędzy (tzw. phishing i pharming). Jednak najnowszym „hitem" są działania popełniane pod osłoną wymiaru sprawiedliwości.

E-sąd dla pomysłowych

Sąd internetowy w Lublinie miał być nowym obliczem polskiej Temidy. Dla wierzycieli to szybka metoda egzekwowania należności, ale zdarzają się i tacy, którzy wykorzystują nową procedurę, by efektywnie i legalnie oszukiwać oraz wyłudzać pieniądze.

Lubelski e-sąd prowadzi postępowania dla obszaru całej Polski i pozwala sprawy proste, niewymagające obszernego postępowania dowodowego, załatwiać od ręki, przez Internet. Dzieje się to w ramach elektronicznego postępowania upominawczego (EPU) stworzonego z myślą o tzw. powodach masowych – dostawcach usług telekomunikacyjnych, kancelariach prawnych wyspecjalizowanych w dochodzeniu roszczeń oraz firmach windykacyjnych.

Te ostatnie w wielu przypadkach (bynajmniej ich nie generalizując) uczyniły z elektronicznego postępowania upominawczego mechanizm służący wyłudzaniu pieniędzy, zwłaszcza z tytułu  roszczeń przedawnionych. Proceder ten osiągnął już skalę ogólnopolską. Jak to możliwe?

Jak to działa?

Otóż rzecz jest wręcz banalnie prosta: wierzyciel korzystający z EPU musi jedynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9294

Wydanie: 9294

Spis treści
Zamów abonament