Konwersja wierzytelności na akcje rozliczana jak wniesienie aportu
W razie zbycia przez podatnika walorów objętych w drodze zamiany przysługujących mu roszczeń na kapitał, należy rozpoznać na gruncie CIT przychód w wysokości ich ceny wynikającej z umowy
Tak orzekł WSA w Warszawie 17 lipca 2012 r. (III SA/Wa 2756/11).
Na podstawie postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu, część kwoty wierzytelności banku została zaspokojona poprzez jej konwersję na akcje wyemitowane przez upadłego. Bank zapytał, czy objęcie akcji w zamian za wkład pieniężny będzie dla niego neutralne na gruncie ustawy o CIT oraz w jakiej wysokości będzie musiał wykazać przychód w chwili zbycia objętych w ten sposób akcji.
Minister finansów uznał, że charakter wkładu, za jaki nabyto akcje, tj. aport, przesądza o tym, że w razie zbycia akcji nabytych w drodze konwersji wierzytelności na kapitał, bank rozpozna na gruncie ustawy o CIT przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji w wysokości ceny akcji wynikającej z umowy.
W skardze do sądu bank przytoczył orzeczenia, które uznawały, że wkład ma charakter umowny oraz, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta