Staż emerytalny zwiększą miesiące spędzone przy żniwach
Okresy pracy w rolnictwie mogą zwiększyć emeryturę lub rentę z racji niezdolności do pracy. Wymaga to jednak bardzo wiarygodnych dokumentów i skomplikowanych obliczeń
- W lipcu 2012 r. wniosek o emeryturę złożyła nasza pracownica, która 60 lat ukończyła 30 czerwca 2012 r. Ma tylko 17 lat okresów składkowych. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Do wniosku o emeryturę dołączyła zaświadczenie o opłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne rolnicze przez 12 lat. Czy ZUS przyzna jej emeryturę i w jaki sposób obliczy jej wysokość? – pyta czytelnik.
Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz obliczaniu ich wysokości uwzględnia się też okresy wymienione w art. 10 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Chodzi o:
1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2) przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia,
3) przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia.
Traktuje się je jak okresy składkowe, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5–7 ustawy emerytalnej są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
Osobie, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta