Wulkanizm jako nauka stawia ciągle nowe zagadki
Potęga świętych gór
Wulkanizm jako nauka stawia ciągle nowe zagadki
Obecnie naukowcy starają się poznać sekrety islandzkiego wulkanu Vatnajökull. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Pod zimną czaszą lodowca pulsuje gorący wulkan.
Lodowce zajmują 1/ 10 powierzchni Islandii -- ok. 12 tys. km kw. Do wykorzystania jako ziemie orne nadaje się jedynie 0, 1 proc. powierzchni kraju.
Na wyspie znajduje się 140 wulkanów, z których aktywnych jest 26. : Najwyższy z nich -- Hvannadalshnúkur ma 2119 mn. p. m. , z mniejszych na uwagę zasługują Askja 1510 mn. p. m. oraz Hekla -- 1447 mn. p. m. , którego krater ma średnicę ponad 10 km.
Islandia jest jedynym obszarem w świecie z aktywnymi wulkanami, które przykrywają wielkie lodowe czapy, podobne do tych, jakie występowały jedynie w Epoce Lodowej. Naukowcy zatem mają wyjątkową szansę badać proces formowania się gór, tak jak to wyglądało w zamierzchłej przeszłości. Uwagę uczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta