Filozofia dostatku i wyboru
U progu XXI wieku
Filozofia dostatku i wyboru
Bronisław Misztal
Popularne w Kalifornii przysłowie mówi: "jesteś tym, czym jeździsz". Z utylitarnego punktu widzenia, obojętne są marka i wiek samochodu, jak długo pojazd ten może przenieść pasażerów z punktu A do punktu Bwtedy, kiedy akurat mają oni ochotę na podróż. Zekonomicznego punktu widzenia należałoby wybrać wariant najtańszy. Potrzeba podróżowania może zostać równie efektywnie zaspokojona przez system transportu publicznego --pociąg, autobus czy metro. Ale zkulturowego punktu widzenia jazda samochodem określonej marki dostarcza użytkownikowi więcej satysfakcji niż, powiedzmy, przejazd autobusem miejskiej komunikacji. Dążenie do maksymalizacji możliwości wyboru zakupu dóbr i usług, podyktowane względami kulturowymi i wspierane przez szerszy, filozoficzny w swojej naturze system przekonań o wyższości jednych zachowań i wyborów nad innymi jest przejawem konsumeryzmu.
Konsumeryzm jest syndromem postaw i wartości, polegającym na przywiązywaniu dużej wagi do swobody nabywania i użytkowania takich dóbr, których posiadanie dostarcza pewnej przyjemności czy satysfakcji. Dobra takie nie tylko spełniają funkcję utylitarną, ale także i przede wszystkim, posiadanie ich ma z reguły wysoką relatywną rangę w kulturowym systemie znaczeń. Konsumeryzm jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta