Dopóki Ziemia się kręci, będą wielkie odkrycia
Nie ma takiej drugiej substancji, jak hel. ..
Dopóki Ziemia się kręci, będą wielkie odkrycia
Z prof. Łukaszem A. Turskim z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN rozmawia Marcin Karłowski
Może pan ich zobaczyć, jeśli pan chce. O, to jest zdjęcie z 1973 roku z konferencji w Wolfboro, której tematem był nadciekły hel-3. To była pierwsza konferencja na ten temat. Wezmę ołówek i pokażę panu, gdzie są nasi bohaterowie.
Organizatorem był właśnie Richardson, ten tutaj. Nad nim stoi Osheroff, miał złamaną rękę, bo się wtedy przewrócił, a tu stoi Lee, tuż koło mnie -- ja siedzę tu. Na tym zdjęciu jest cały "peleton" ludzi, którzy wtedy pracowali w fizyce ekstremalnie niskich temperatur.
Wtedy jeszcze pewnie nie przypuszczaliście, że to będzie Nobel?
Nie, nie, to było przecież 23 lata temu. Absolutnie nie przypuszczaliśmy, że to będzie Nobel, bo cała historia z helem jest historycznie pokręcona. Hel został odkryty nie na Ziemi, lecz na Słońcu, w XIX wieku. Na początku ludzie myśleli, że to jest paliwo Słońca -- stąd nazwa (od Heliosa, starogreckiego boga Słońca -- przyp. M. K. ). Szybko się jednak okazało, że to niemożliwe, i do 30. lat XX wieku pozostawało tajemnicą, co jest procesem odpowiedzialnym za wytwarzanie takiej potwornej ilości energii w Słońcu. W końcu przekonano się, że są to reakcje termojądrowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta