Lekcja języka
Wesoło, choć bez radości
Lekcja języka
Kazimierz Dziewanowski
Słowacki napisał:
Chodzi mi oto, aby język giętki Powiedział wszystko, co pomyśli głowa; A czasem był jak piorun jasny, prędki, A czasem smutny jako pieśń stepowa.
Bywa jednak, że przez język przebijają nastroje, obawy, obsesje, nienawiści. I wtedy mówi on jakby na własny rachunek, jest prawdziwszy, niż myśli, które ma wyrazić.
Bywało, że niektórzy hierarchowie polskiego Kościoła posługiwali się językiem nie trafiającym do wiernych. Było po temu wiele przyczyn, wśród których najważniejsza to poczucie kryzysu i zawód, że wierni reagują inaczej, niż Kościół przywykł. Jednak obecnie wiele wskazuje, że Kościół wyciąga wnioski ze swoich porażek, usiłuje sięgnąć głębiej do korzeni zjawisk. W rezultacie zmienia się też jego język.
Dowodem jest -- przynajmniej dla mnie -- tekst "Słowa Biskupów Polskich", ogłoszony po ostatniej Konferencji Episkopatu.
Nie skrywa on myśli, ale wyraża je w sposób wyważony. I nie są to myśli jednowymiarowe. Owszem, jest w nim niepokój z powodu praktyk rządzącej koalicji. Czytamy: "Szczególnie muszą niepokoić nowe próby podporządkowania (życia społecznego) ideologii odrzuconej już w dużej mierze przez naród. Przejawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta