Cywilizacja wywodzi się z gminy
Lokalne rewolucje w Polsce 1990--1994
Cywilizacja wywodzi się z gminy
Wisła Surażska
Badania ważnych wydarzeń społecznych na podstawie osobistych zapisów ich bezpośrednich uczestników zostały zapoczątkowane przez Floriana Znanieckiego w latach dwudziestych. Metoda ta odpowiadała potrzebie utrwalenia wydarzeń z początkowego okresu gminnej demokracji. Konkurs na pamiętniki działaczy samorządowych pierwszej kadencji został ogłoszony wiosną zeszłego roku, a jego sponsorem był Norweski Komitet Badań Naukowych. Podobne konkursy ogłoszone zostały w Czechach i Słowacji. W odpowiedzi nadeszło 131 prac: 41 z Polski, 65 z Czech i 25 ze Słowacji. Nakładem "Presspubliki" (w Bibliotece "Rzeczpospolitej") ukazała się właśnie książka pod tytułem "Bal u burmistrza", zawierająca siedem nagrodzonych prac z Polski oraz, dla porównania, po jednej pracy z Czech i Słowacji.
Pamiętniki ukazują nam barwny teatr początków gminnej demokracji; pierwsze podziały w radach, knowania lokalnych opozycji, sukcesy i porażki wielkich projektów. Można z nich wnioskować, że w czasie pierwszej kadencji samorządu miały miejsce setki gminnych rewolucji, które zmieniły lokalny krajobraz Polski. Są takie momenty w historii społeczeństw, kiedy duża liczba ludzi otwiera się na sprawy publiczne, odkrywa na nowo środowisko, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta