Bez dokumentów nie ma zasiłku
Świadczenie można wypłacić tylko na podstawie kompletu zaświadczeń i oświadczeń. Do czasu ich dostarczenia okres absencji jest niepłatny
- Mamy ciągłe problemy ze skompletowaniem dokumentów do wypłaty zasiłków. Raz pracownik przyśle samo zwolnienie, kiedy indziej brakuje odpowiedniego zaświadczenia. W zasadzie problemy te nie dotyczą tylko zasiłku chorobowego, do którego wypłaty wystarczy zwolnienie lekarskie. Czy w tej sytuacji słusznie postępujemy, że nie wypłacamy zasiłku do czasu dostarczenia pełnej dokumentacji? A może należy wtedy wypłacić normalne wynagrodzenie? – pyta czytelnik.
W takim przypadku postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Można ustalić prawo do zasiłku i go wypłacić dopiero po dostarczeniu wszystkich niezbędnych druków. Z kolei do wypłaty wynagrodzenia za okres nieobecności nie ma podstawy, bo pracownicy nie świadczą pracy w tym okresie.
Każdy druk równie ważny
Przykładem na to, kiedy nie można wypłacić świadczenia, jest sytuacja, gdy pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA) na czas opieki nad chorym dzieckiem, a brakuje wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego (na druku ZUS Z-15).
Samo zaświadczenie od lekarza nie wystarczy do dokonania wypłaty. Aby ustalić prawo do świadczenia, pracodawca musi znać informacje, które ubezpieczony podaje w formularzu wniosku. Chodzi m.in. o to, czy w czasie, na który zostało wydane zwolnienie lekarskie, w gospodarstwie domowym nie było nikogo innego, kto mógłby się zaopiekować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta