Jak rozliczyć dowóz pracowników do firmy
Jednym z często spotykanych świadczeń pracowniczych jest zorganizowanie transportu do i z firmy na koszt pracodawcy. Problemem jest kwestia, czy takie świadczenie powinno być opodatkowane
Często zdarza się, że przedsiębiorca dowozi pracowników do i z pracy na swój koszt. Pracodawca najczęściej rozlicza się z przewoźnikiem ryczałtowo według przejechanych kilometrów. Nie jest wtedy prowadzona żadna ewidencja, która miałaby umożliwiać ustalenie, kto, ile razy i na jakiej trasie korzystał z bezpłatnych przewozów.
Zagadnieniem nadal wywołującym kontrowersje jest ocena charakteru tego świadczenia z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wątpliwości dotyczą tego, czy zapewnienie pracownikom nieodpłatnego dowozu do i z miejsca pracy generuje dla nich przychód podlegający opodatkowaniu czy nie. Poza tym, jeżeli takie świadczenie powinno być opodatkowane, to w jaki sposób ustalić jego wartość.
Moment otrzymania trudny do ustalenia
W myśl przepisów ustawy o PIT (art. 11 ust. 1) przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z pewnością trudno nie zgodzić się z tym, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta