Wydatki na kwiatki do biura można potraktować jako koszty
Firma ma prawo uwzględnić w rozliczeniach podatkowych faktury za wystrój wnętrz. Dotyczy to nie tylko salonu sprzedaży, ale także pomieszczeń, w których przebywają tylko pracownicy
Wyposażając biuro, przedsiębiorcy zwykle kupują nie tylko wyposażenie niezbędne do prowadzenia firmy (np. biurka i komputery), ale znaczne kwoty przeznaczają też na wystrój wnętrz. Pojawiają się wtedy wątpliwości, czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z interpretacji organów podatkowych wynika, że zwykle nie kwestionują one możliwości odliczenia tych wydatków od przychodów.
Obrazy w biurze
Przykładem takiej odpowiedzi jest pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2011 r. (IBPBI/1/415-53/11/MN). Pytanie zadał przedsiębiorca, który zajmuje się przede wszystkim sprzedażą różnego rodzaju blach i stali. Wyjaśnił, że większość transakcji zawierana jest telefonicznie i pocztą elektroniczną. Zarówno wnioskodawca, jak i jego pracownicy przebywają więc cały dzień w biurze.
Dla poprawy komfortu pracy i estetyki otoczenia do dwóch pomieszczeń biurowych wnioskodawca zamierza kupić różnego rodzaju elementy ozdobne, m.in. trzy obrazy o wartości do 500 zł każdy, kwiaty doniczkowe, ozdoby świąteczne. Wnioskodawca podkreślił, że wydatki te nie będą miały charakteru wystawności, okazałości czy też wytworności.
Izba skarbowa zgodziła się, że poniesione przez przedsiębiorcę wydatki są kosztem uzyskania przychodu. Powołała się na zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT definicję kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta