Za umyślną szkodę odpowie pracownik
Zatrudniony, który podczas pracy z rozmysłem wyrządzi krzywdę osobie trzeciej, musi ją naprawić. Jeśli koszty pokryje firma, przysługuje jej roszczenie regresowe
Przepisy kodeksu pracy obarczają pracodawcę odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez jego pracownika osobom trzecim przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych. Problematyczne jest jednak, czy ponosi on odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracownika w sposób umyślny.
Na ryzyko firmy
W myśl art. 120 § 1 k.p., gdy zatrudniony wyrządzi szkodę osobie trzeciej przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, obowiązek jej naprawienia ciąży wyłącznie na pracodawcy.
Oznacza to, że w takiej sytuacji poszkodowany powinien skierować swoje roszczenia odszkodowawcze nie wobec pracownika, który jest bezpośrednim sprawcą szkody, lecz w stosunku do jego pracodawcy. Przepis ustanawia bowiem wyłączną odpowiedzialność pracodawcy wobec poszkodowanej osoby trzeciej. Przy czym przez osobę trzecią należy tu rozumieć również innego pracownika tego samego pracodawcy. Tak też zaznaczał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lutego 1975 r. (II PR 302/74 ).
Według prawa cywilnego
Art. 120 § 1 k.p. wkracza w unormowania prawa cywilnego dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej tylko przez ustanowienie legitymacji biernej pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika. Nie określa natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta