Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z kim warto się dogadać

10 października 2012 | Prawo i praktyka | Jacek Mikołajonek
źródło: Rzeczpospolita
Jacek Mikołajonek prawnik w Kancelarii RMS Rastawicki Sawicki sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Jacek Mikołajonek prawnik w Kancelarii RMS Rastawicki Sawicki sp.k.

Inwestor bez względu na to, czy zdecydował się wykonywać prace przy budowie firmy samemu, czy też chce korzystać z usług podwykonawców, musi nawiązać wiele stosunków umownych związanych z inwestycją. Jak to zalatwić?

Dokonaliśmy transakcji życia. Kupiliśmy idealnie położoną działkę w centrum miasta, na której ma powstać sklep lub warsztat samochodowy. Będzie to także siedziba naszej firmy. Dokonaliśmy już także wszystkich formalności poprzedzających rozpoczęcie robót budowlanych.

Przed nami zatem symboliczne wbicie łopaty, a następnie rozpoczęcie prac. Czy jednak faktycznie posiadamy umiejętności, a przede wszystkim czas, aby poprowadzić budowę samemu? Czy może lepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy ze specjalistyczną firmą budowlaną? Jeżeli już zdecydujemy się na powierzenie prowadzenia prac innym podmiotom, to na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zawierając taką umowę i rozpoczynając roboty budowlane?

Co w kontrakcie

W ramach wieloetapowego procesu budowlanego przedsiębiorca (inwestor) bez względu na to, czy zdecydował się wykonywać prace samemu, czy też chce korzystać z usług firm budowlanych (podwykonawców) – musi nawiązać wiele stosunków umownych związanych z realizacją budowy. Zgodnie z wyrażoną w Kodeksie cywilnym zasadą swobody umów, każdy przedsiębiorca ma możliwość dowolnego kształtowania zapisów umownych na trzech różnych płaszczyznach:

Większości prac budowlanych nie można prowadzić bez stosownych uprawnień

- w zakresie podejmowania decyzji o zawarciu umowy,

- co do wyboru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9357

Wydanie: 9357

Spis treści
Zamów abonament