Zmiana terminu wypłaty premii to nie to samo, co jej likwidacja
Składnik wynagrodzenia, którego pracownik już nie otrzymuje, nie może zwiększać wysokości należnego mu zasiłku. Chyba że tak naprawdę nie zniknął, tylko się zmienił
- Od 1 września br., wskutek zmiany obowiązujących u nas przepisów płacowych, zamiast premii miesięcznej będzie wypłacana premia roczna (obie trzeba uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków, bo są zmniejszane za czas absencji). W efekcie ostatnią premię miesięczną wypłaciliśmy za sierpień br., a pierwszą roczną (za cztery miesiące 2012 r.) pracownicy otrzymają w styczniu 2013 r. W jaki sposób powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika, który zachorował pod koniec września? A jak postępować w przypadku osób, które zachorują w październiku lub w kolejnych miesiącach 2012 r.? – pyta czytelnik.
Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi tylko do określonego terminu (na podstawie umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy), uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków przysługujących jedynie w okresie, kiedy ten składnik jest należny. Zasada ta wynika z art. 41 ust. 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.); dalej ustawa zasiłkowa.
Regułę tę należy też stosować, gdy pracodawca podejmie decyzję o zaprzestaniu wypłaty jakiegoś elementu płacy – dodatku czy premii. Zatem w praktyce podstawę wymiaru zasiłku trzeba zmniejszyć o składniki wynagrodzenia, które przestały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta