Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plan naprawczy, ale nie prywatyzacja

11 grudnia 1996 | Ekonomia | DM

Zakłady Przemysłu Bawełnianego Eskimo w Łodzi

Plan naprawczy, ale nie prywatyzacja

W 1994 r. po kilku latach zapaści wyraźnie poprawiły się wyniki ekonomiczne Zakładów Przemysłu Bawełnianego Eskimo w Łodzi. Dyrekcja przedsiębiorstwa podkreśla, że dzięki ugodzie bankowej fabryka ma szansę na wyjście z dołka. Jej przyszłość będzie jednak w dużej mierze zależała od tempa realizowanych inwestycji.

Zakłady Przemysłu Bawełnianego Eskimo powstały w 1829 r. Zbudowano je z myślą o rynku rosyjskim, który praktycznie do końca lat 80. był największym odbiorcą ich produkcji. Po II wojnie światowej należały do największych fabryk w Łodzi. Jeszcze w latach 1987-89 były podstawowym producentem tkanin wojskowych i specjalnego przeznaczenia dla wojska i służb paramilitarnych, jak straż, policja, OHP czy harcerstwo. W latach świetności pracowało tu ok. 5 tys. osób. Dziś w fabryce pracuje ponad 800 osób.

Zmniejszyć koszty

Kłopoty Eskimo zaczęły się w 1989 r. , kiedy zaczęli odchodzić pierwsi klienci. Najgorzej było w latach 1990-92. Gwałtowny spadek liczby zamówień spowodował ograniczenie produkcji. Dyrekcja fabryki szacuje, że produkcja zmniejszyła się w tym okresie o 40-50 proc. W ciągu następnych kilku lat spadek też następował, tyle że wolniej. Mimo zmniejszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 937

Spis treści
Zamów abonament